Najdziwniejszy wiking

Jestem zapalonym graczem i miłośnikiem historii, dlatego Crusader Kings II od ponad roku jest moja ulubiona gra komputerowa. W tej grze po raz pierwszy trafiłem na historyczną postać wielkiego wodza wikingów, Ivara bez kości. Pomyślałem wtedy, że „bez kości” (the Boneless) to bardzo dziwny przydomek. Ale kiedy obejrzałem traktujący o nim film The Strangest Viking (Najdziwniejszy wiking) opadła mi szczęka…

Zrzut ekranu z gry Crusader Kings II przedstawiający okno ze statystykami postaci Ivara bez kości oraz widok na York, podbijany przez armię Ivara
Ivar bez kości w Crusader Kings II

Istnieje grupa chorób genetycznych zwana kolektywnie wrodzoną łamliwością kości. Schorzenia te powodują, że kości są mniej wytrzymałe, a w skrajnych przypadkach podobno osoba chora może złamać sobie żebra… kichając.

Jak możecie się domyślić życie takiej osoby nawet w XXI wieku nie jest łatwe, a co dopiero w VIII wieku.

A jednak jest możliwe, że Ivar Ragnarsson zwany Ivarem bez kości żył i prowadził podboje właśnie z tego typu chorobą genetyczną. Możliwe, że jego dziwne przezwisko było bardzo dosłowne.

W filmie, który zamieściłem poniżej, Nabil Shaban, sam chory na wrodzoną łamliwość kości, próbuje udowodnić tę tezę. Czy mu się to udało? Oceńcie sami.

Powyższy artykuł i film to pierwsza odsłona cyklu Tajgetowy Klub Filmowy, w którym będę się starał prezentować dłuższe filmy dotyczące tematyki niepełnosprawności. Kolejne odsłony Klubu będą zapowiadane na tajgetowej stronie facebookowej – zapraszam do polubienia.

Leave a Reply